Myśląc „prezerwatywa”, staje nam przed oczami obraz mężczyzny, czy też raczej jego penisa, odzianego w przezroczyste wdzianko. Jest to oczywiście skojarzenie jak najbardziej poprawne, jednak nie musi być jedynym. Prezerwatywa dla kobiet, czyli inaczej femidom, jest dużo, dużo mniej popularna, chociaż nie można odmówić jej skuteczności. Co warto wiedzieć o tym środku antykoncepcyjnym?
Prezerwatywa damska – jak działa, jak założyć?
Prezerwatywy dla kobiet mają dość krótką historię, wynaleziono je ledwie 20 lat temu (1991), przez duńskiego lekarza, Lesse Hassela. Działa ona dokładnie tak samo, jak klasyczne modele, czyli ma chronić przed kontaktem z płynami ustrojowymi, a co za tym idzie ciążą i chorobami przenoszonymi drogą płciową. Zbudowana jest też troszkę podobnie. Ma postać swego rodzaju tuby, która zakończona jest dwoma krążkami. Jeden z nich, zamykający tubę, umieszczany jest w pochwie, a drugi na wulwie, czyli zewnętrznej części pochwy. Pozostaje tam podczas stosunku, zabezpieczając femidom przed przesunięciem, czy też raczej wpadnięciem do środka.
Prezerwatywy damskiej nie zakłada się – ją wkłada się do środka. Aplikacja nie należy do równie prostych, jak w męskich modelach. Wedle opinii użytkowniczek femidomów trzeba zwykle przynajmniej kilka razy spróbować, by proces ten udało się opanować w miarę płynnie. Czynność ta nie jest więc zbyt komfortowa, ALE ma jedną wielką zaletę. Femidom może być założony nie bezpośrednio przed stosunkiem, ale nawet kilka godzin wcześniej. Innymi słowy, kobieta, wiedząc, jakie ma plany na wieczór, może wcześniej się zabezpieczyć i nie musi w tym względzie polegać już na partnerze.
Czasami porównuje się wkładanie/zakładanie damskiej prezerwatywy do aplikacji kubeczka menstruacyjnego czy tamponu, chociaż jednak jest troszkę bardziej karkołomne. Polecana pozycja to z kuczna, stojąca z jedną nogą na jakimś podwyższeniu (może być sedes) albo leżąca z nogami zgiętym w kolanach. W takiej pozycji należy wprowadzić femidom do waginy, jednocześnie go rozwijając i pamiętając, że szerszy pierścień musi koniecznie pozostać na zewnątrz. Jak więc widać – panowie/osoby z penisem mają zdecydowanie łatwiej (ale czy do końca? O tym za chwilę).
Jaką skuteczność mają damskie prezerwatywy?
Poprawnie założona damska prezerwatywa ma skuteczność podobną do męskiej. Zwykle skuteczność określa się na 95% przy poprawnym założeniu i ok. 80% przy niepoprawnym. Analogicznie męskie odpowiedniki mają skuteczność odpowiednio 97 i 80. Są to oczywiście dane szacunkowe, pochodzące z różnych badań, jednak różnice między nimi są śladowe. Skuteczność to jednak nie wszystko…
Kobieca prezerwatywa — opinie
Opinie na temat prezerwatyw dla kobiet nie są zbyt entuzjastyczne. Część osób je chwali, część zdecydowanie nie poleca. Przedstawmy więc kilka ZA i PRZECIW.
- Femidom pozwala kobiecie być pewną, że jest zabezpieczona, nie musi w tym względzie zależeć od partnera. Ale to samo robi męska gumka noszona w kobiecej torebce…
- Kobiecą prezerwatywę można założyć sporo przed stosunkiem. W ten sposób przechodzimy do niego wtedy, gdy tego chcemy, bez konieczności odziewania penisa w kondom. Dlaczego jest to plusem? Bo spora część panów nie lubi zakładania gumki, wybija to ich z nastroju i powoduje, że nie są w stanie (albo nie od razu) być zdolni do penetracji.
- Prezerwatywa dla kobiet nie ściska penisa. To znowu ukłon w stronę męskiej przypadłości – bywa, że po założeniu gumki z panów „ucieka powietrze” i dochodzi do utraty erekcji, właśnie ze względu na nienaturalny ucisk na członku. To jednak, jak i poprzednia, cecha, którą docenią raczej głównie osoby w stałych związkach, znające swoje reakcje i zachowania.
- Damskie prezerwatywy ciężko jest kupić. Nawet w aptekach i sklepach erotycznych może być z nimi problem – mało jest zresztą chętnych na nie.
- Cena nie należy do najniższych – około 10 złotych za sztukę.
- Wygoda aplikacji wersji damskiej/męskiej jest nieporównywalna.
- Femidom wymaga uwagi – trzeba pamiętać, by zewnętrzny krążek nie wsunął się do środka, bo znacząco obniża to skuteczność zabezpieczenia. Może też skutecznie wybić kobietę ze zmysłowego nastroju.
- Założenie prezerwatywy kobiecej podczas miesiączki sprawia, że seks jest bardziej atrakcyjny wizualnie. Nie musi to być warunek decydujący, ale przy braku zabezpieczenia lub klasycznych kondomach przy wyjmowaniu członka jest on pokryty pozostałościami krwi – część osób bardzo nie lubi tego widoku.
- Pierwsza generacja prezerwatyw dla kobiet była wykonana z materiału, który szeleścił podczas penetracji, co do tej pory wypomina się femidomom. Obecnie są one cichutkie, jednak złe wspomnienie pozostało.
- Wulwa z założoną prezerwatywą dla kobiet wygląda, cóż, inaczej niż zwykle. Niektórych może to odstręczać, innym nie przeszkadzać (dotyczy to obu stron stosunku).
Podsumowanie
Prezerwatywy dla kobiet są rozwiązaniem ciekawym, ale chyba jednak nie przebiją się do głównego nurtu. Za główną zaletę można uznać przejęcie odpowiedzialności przez kobietę za własne zabezpieczenie – i we własnym stylu. To naszym zdaniem największy plus. Tak więc chociaż większość kobiet raczej z nich nie skorzysta, to jednak część może poważnie rozważyć wyposażenie się w takie zabezpieczenie.
